Clara, stara 23 let

“Svoje prvo samomorilno pismo sem napisala, ko sem imela 14 let. V resnici nisem storila ničesar, vendar tudi nisem razumela, da moje dejanje ni bilo običajno. Vedela sem le, da sem se ves čas počutila osamljeno, tako da me je bolelo v prsih. Včasih sem si predstavljala, kako iz mojega srca teče kri. V tistem času sem v šoli dobivala dobre ocene, zato nihče ni opazil, da bi bilo karkoli narobe; ne moji učitelji niti moji starši. Stvari so se še poslabšale, ko sem odšla na univerzo, a sem bila dobra v prikrivanju. Vsaj mislila sem tako. Začela sem popivati. Vsakič, ko nisem šla ven ali ko sem nisem učila, sem imela občutek, da me možgani kaznujejo.

Ves čas mi je nek glas govoril, da sem nesposobna, grozna oseba, smet. Da me nikoli nihče ne bo imel rad in me niti ne bi smel imeti rad. Nekega dne je prijateljica pripomnila, da se že dolgo ne smejim. Spomnim se, da sem bila presenečena in sem skušala ugotoviti, ali je to res. Bila je tako majhna stvar, a mi je pomagala uvideti, kako resne so bile stvari. Kot da bi hodila v spanju in se nenadoma zbudila. To mi je tudi pomagalo, da sem spoznala, da sem bila včasih drugačna. Takrat sem šla k svetovalki. Poslala me je k psihologu, ki mi je po nekaj pogovorih o mojem počutju, postavil diagnozo depresije.

Bilo pa je huje kot depresija. Vzela sem si leto premora med študijem. Dolgo obdobje sem po cel dan ostajala v postelji. Počutila sem se, kot da mi je spodletelo in da sem zavrgla vsako priložnost, da bi bila normalna. Čez čas sem, ko je mama prišla domov iz službe, sedela pri njej v kuhinji, ko je kuhala. Sčasoma sem začela rezati zelenjavo namesto nje. In zdaj jaz kuham, medtem ko ona govori. To je najina rutina. Kuhanje je tako preprosta, kreativna stvar. Všeč mi je občutek in vonj sestavin, sveža zelišča in podobno, poleg tega se dobro počutim tudi zato, ker delam nekaj za druge. Sprijaznitev z dejstvom, da imam depresijo, mi je pomagala doumeti, da ta žalost ne predstavlja tistega, kar sem kot oseba. Morda bo vedno bo prisotna, vendar vem, da imam lahko več dobrih dni, če pustim ljudem, da mi pomagajo."

Viri

World Health Organization. Global report on psoriasis. 2016. Na voljo na: apps.who.int/iris/bitstream/10665/204417/1/9789241565189_eng.pdf. Dostopano: junij 2020.
National Psoriasis Foundation. About Psoriasis. Na voljo na: https://www.psoriasis.org/about-psoriasis. Dostopano: junij 2020.
Rapp SR, et al. J Am Acad Dermatol 1999;41:401–7.
National Psoriasis Foundation. Tips for better sleep with psoriatic disease. Na voljo na: https://www.psoriasis.org/advance/tips-for-better-sleep-with-psoriatic-disease Dostopano: junij 2020.
British Association of Dermatologists patient hub; Psoriasis: an overview. Na voljo na: https://www.skinhealthinfo.org.uk/condition/psoriasis/ Dostopano: junij 2020.
AAD. How long will I have to treat my psoriasis? Na voljo na: https://www.aad.org/public/diseases/psoriasis/treatment/medications/how-long Dostopano: junij 2020.
British Association of Dermatologists. Topical treatments for psoriasis. Na voljo na: https://www.bad.org.uk/shared/get-file.ashx?id=123&itemtype=document Dostopano: junij 2020.
GP Notebook. Phototherapy in psoriasis. Na voljo na: https://gpnotebook.com/simplepage.cfm?ID=1584070677 Dostopano: junij 2020.
National Psoriasis Foundation. Biologics. Na voljo na: https://www.psoriasis.org/about-psoriasis/treatments/biologics Dostopano: junij 2020.
IFPA. Psoriasis is a serious disease deserving global attention. Na voljo na: https://ifpa-pso.com/wp-content/uploads/2017/01/Brochure-Psoriasis-is-a-serious-disease-deserving-global-attention.pdf Dostopano: junij 2020.
WebMD. Your sex life and psoriasis. Na voljo na: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/psoriasis/psoriasis-sex-tips Dostopano: junij 2020.